هر چیزی که برای شستشوی مو سر باید بدانید


محتوا پنهان

به نظر شما نحوه صحیح شستشوی مو سر چیزی است که همه میدانند؟ آیا میدانید هر چند وقت یکبار باید موهای خود را بشویید؟

تعداد دفعات و نحوه شستشوی مو سر به عوامل مختلفی وابسته است. در مقالات قبل به روغن های مفید طبیعی برای مشکلات مو پرداخته بودیم امروز نیز قصد داریم تا روش های مختلف و باید ها و نباید های شستشوی مو سر را با هم بررسی کنیم، با ما همراه باشید.

خانوم ها معمولا در زمان بچگی روش خاصی برای شستن موهای خود را یاد می گیرند و حتی پس از بزرگ شدن هرگز این روال تغییری نمی کنند. در واقع ، من هم همینطور!

گرچه هیچ روال خاصی برای شستشوی مو مضر نیست، اما مشکل وقتی شروع می شود که به موهای شما آسیب برساند. ممکن است فکر کنید که دچار مو خوره شده اید یا ریزش مو می شوید زیرا در محصولی که استفاده می کنید مضر است و به موهایتان اسیب میرساند.

فقط برای دیدن ادامه مشکلات. کاری که شما باید انجام دهید این است که در روال شستن و خشک کردن موهای خود چند تغییر ایجاد کنید تا در طی چند هفته بهبود موهای خود مشاهده کنید. بنابراین ، در اینجا بهترین مکان حمام است که می توانید برای حفظ سلامت و شادابی موهای خود دنبال کنید!

شستشو مو سر

1- نکاتی در مورد شستشوی مو سر با شامپو

مو های سر خود را قبل از شستشوی بخور کنید

منافذ روی پوست سر شما معمولاً با چربی و خاک بسته می شود. بهترین راه برای تمیز کردن موها با بخور کردن موهای شما است. برای این کار حوله ای را در آب داغ خیس کنید و آب اضافی آنرا بیرون بیاورید. این حوله را دور سر خود بپیچانید و 20 دقیقه قبل از دوش گرفتن، روی آن بگذارید.

قبل از شستشوی مو های سر را ماساژ دهید

بعد از بخور دادن به موهایتان ، به مدت چند دقیقه پوست سر خود را با انگشتان خود ماساژ دهید. این می تواند به از بین بردن کثیفی و جمع شدن پوست و همچنین ریشه کردن رشته های ضعیف مو از پوست سر شما کمک کند.

شستشوی مو سر با آب خنک و ولرم

می دانید که چطور استفاده از ابزارهای حرارتی بیش از حد می تواند به شما آسیب برساند؟ خوب ، همین مسئله در مورد آب گرم نیز صادق است.

گرمای ناشی از آب گرم می تواند چربی های طبیعی پوست شما را از بین ببرد و کوتیکول های مو شما را باز کند ، بنابراین باعث می شود همه رطوبت از آن فرار کند.

از طرف دیگر ، شستن آن با آب خنک یا ولرم می تواند به بستن کوتیکول و قفل شدن در رطوبت کمک کند ، در نتیجه موهای براق تر و نرم تری به شما می دهد. همچنین می تواند به کاهش خشکی مو کمک کند.

برای شستشو مو سر از آب خنک یا ولرم استفاده کنید

از شامپو بدون پارابن و سولفات استفاده کنید

حتماً برای شستشوی مو سر از شامپوهایی که عاری از سولفات (SLS) و پارابن هستند، استفاده میکنید. در حالی که پارابن ها به عنوان ماده نگهدارنده اضافه می شوند ، سولفات در تشکیل یک چربی کمک می کند.

این مواد شیمیایی از دیرباز شناخته شده اند که باعث تحریک پوست و واکنش های آلرژیک می شوند. اما مطالعات اخیر نشان داده اند که آنها همچنین می توانند سرطان زا باشند و باعث آسیب دیدگی چشم در کودکان شود. بنابراین ، بهتر است از شامپوهای ارگانیک استفاده شده بدون پارابن و سولفات استفاده کنید.

شامپو را فقط روی پوست سر بمالید

هدف از شامپو، تمیز کردن و از بین بردن کثیفی ، سلول های مرده پوست و ساخت محصول از پوست سر شماست. مالیدن شامپو به مو هایتان فقط آن را از روغن های طبیعی خود جدا کرده و آن را خشک و کسل کننده و بی جان می کند.

بنابراین ، شامپو را در ریشه و پوست سر خود ماساژ دهید تا به هم بخورد.

هنگام شامپو زدن ، به آرامی سرتان را ماساژ دهید

هنگام شستشوی مو سر با شامپو، پوست سرتان را با انگشتان خود به آرامی ماساژ دهید ، با حرکت دایره ای حرکت کنید. این به راحتی کثیفی را از پوست سر شما پاک می کند.

چه کاری باید بعد از شستشوی مو سر انجام داد

ماساژ، همچنین ماساژ به بهبود گردش خون به فولیکول های مو و تقویت رشد مو کمک می کند.

موهای خود را روزانه بشویید

بیشتر شامپوها حاوی مواد شیمیایی هستند که می توانند موهای شما را در صورت استفاده روزانه بسیار خشک و شکننده کنند. بنابراین بهتر است موهای خود را دو بار یا سه بار در هفته بشویید تا سلامتی و سطح بهینه رطوبت آن حفظ شود.

زمان شامپو زدن را طولانی نکنید

موهای شما وقتی خیس می شوند شکننده ترین حالت خود را دارند. بنابراین ، در حالت ایده آل ، شما باید در مدت 15 دقیقه از مرطوب کردن موهای خود را شامپو زده و حالت دهید تا حداقل آسیب و شکستگی را حفظ کند.

زمان شامپو زدن را طولانی نکنید

2- نکاتی در مورد مرطوب کردن مو ها

نکاتی پیرامون مرطوب کردن مو ها

قبل از دوش گرفتن موهای خود را با روغن مرطوب کنید

برای جلوگیری از خشک شدن موهایتان پس از حمام، یک راه خوب برای مرطوب کردن موهای روش طبیعی ماساژ آن با روغن مو است. قبل از شستشو مقداری روغن نارگیل ، بادام یا روغن زیتون را روی موها و پوست سر خود ماساژ دهید.

این روغن به شافت موهای شما نفوذ کرده و از درون آن را تغذیه می کند تا موهای نرم تر ، براق تر و بدون ریزش داشته باشد.

نحوه خشک کردن مو با حوله

این مرحله ممکن است برای شما کمی خسته کننده به نظر برسد اما این کاری است که شما باید برای رسیدن به موهای سالم و شاداب انجام دهید. بعد از شستشوی مو سر خود ، حوله ای را در اطراف سر خود بپیچید تا آب اضافی آن خشک شود و سپس نرم کننده آن را بمالید. اینگونه مرطوب کننده خیلی راحت تر به موهای خشک شده را جذب می کند.

از نرم کننده ها بیش از حد استفاده نکنید

استفاده بیش از حد نرم کننده ، موهای شما را به سنگین میکند و نگه داشتن موهای چرب پس از دوش گرفتن بسیار دشوار است.

به هیچ وجه نرم کننده را روی پوست سر خود نمالید

احتمالاً قبلاً آن را یک میلیون بار شنیده اید ، اما من بازهم می خواهم یک بار دیگر آن را تکرار کنم – نرم کننده را روی پوست سر خود نمالید. این امر به این دلیل است که باعث ایجاد شکاف در پوست سر شما شده و منافذ شما را مسدود می کند و منجر به کاهش رشد مو و افزایش ریزش مو می شود.

نرم کننده را زود بشویید

اگر فکر می کنید گذاشتن مرطوب کننده بر روی موهای خود با مدت زمان بیشتر موهای شما را مرطوب می کند ، اشتباه می کنید. مرطوب کننده کاملاً سریع کار می کند وقتی کوتیکول مو مرطوب و متورم است. در حقیقت ، طولانی نگه داشتن مرطوب کننده می تواند موهای شما را چرب کند.

هر دو هفته زمان استفاده از نرم کننده

شما باید حداقل هر 2 هفته موهای خود را مرطوب کنید ، به خصوص اگر موهای مجعد یا خشک دارید ، زیرا این نوع موها خیلی سریع خشک می شوند.

استفاده از نرم کننده شستشوی مو سر

3- نکاتی در مورد خشک کردن مو ها

نکاتی در مورد خشک کردن مو ها

حوله میکروفایبر / تی شرت نخی

ممکن است شما از این امر آگاهی نداشته باشید ، اما حوله های تری کلت در هنگام از بین بردن آب اضافی ، رطوبت موهای شما را از بین میبرند، بنابراین باعث می شوند خشک شود.

علاوه بر این ، بافت این حوله ها همچنین می تواند موهای شما را خشک کنندو باعث شکستگی شود. گزینه بهتر این است که از یک حوله میکروفیبر یا یک تی شرت نخی استفاده کنید که بر روی موهای شما ملایم تر باشد و تمام رطوبت آن را از بین نبرد.

هنگام خشک کردن موهایتان خشن برخورد نکنید

اکثریت خانم ها موهای خود را با حوله به شدت خشک می کنند یا آن را در یک کلاه حوله پیچانده اند تا موهای خود را بعد از دوش خشک کنند. هر دو روش خشک کردن موها فاجعه بار هستند زیرا باعث گره زدن ، مو خوره و شکستگی می شوند.

روش صحیح استفاده از تی شرت نخی یا حوله میکروفایبر است که به آرامی موهای خود را خشک کنید تا تمام آب اضافی آن برطرف شود و اجازه دهید هوا بقیه راه را خشک کند.

برای خشک کردن موهایتان از سشوار استفاده نکنید

گرما ناشی از سشوار باعث آسیب به موهای شما می شود و باعث می شود که شکافها به همان روشی که سایر ابزارهای گرمایش انجام می دهند ، ختم نشوند. بنابراین ، بهترین کار این است که تا حد امکان از استفاده خودداری کنید.

با این حال ، اگر برای خشک کردن موهای خود کاملاً نیاز به استفاده از سشوار دارید ، حتما از حالت خنک استفاده کنید.

برای خشک کردن موهایتان از سشوار استفاده نکنید

4- نکاتی در مورد شانه کردن بعد از شستشوی مو سر

نکاتی در مورد شانه کردن مو

شانه کردن هنگام مرطوب کردن مو

یکی دیگر از راه های عالی برای جلوگیری از ریزش بیش از حد موها ، شانه کردن موها در حمام بعد از استفاده از نرم کننده است. فقط کافی است شانه دندانه دار را به نیمه پایینی موهای خود بزنید تا همه گره ها و برآمدگی ها به راحتی از بین برود.

شانه کردن مو در هنگام نیمه خشک

اگر هنگام شانه زدن ، توده های بزرگی از مو از دست می دهید ، احتمالاً به این دلیل است که شما این کار را درست بعد از بیرون آمدن از دوش انجام می دهید.

موهای شما زمانی که هنوز خیس است لطیف و مستعد شکستن است. بنابراین ، صبر کنید تا موهای شما حدود 70٪ خشک شود و پس از آن با یک شانه تمیز آن را شانه کنید.

6- نکات دیگر شستشوی مو سر

بعد از شستشوی مو سر از سرم دو فاز استفاده کنید

اگر این سؤال که “چگونه می توان از موهای خشک پس از دوش گرفتن خلاص شد؟” ذهنتان را مشغول کرده، در اینجا پاسخی برای آن وجود دارد. بعد از خشک شدن موهای خود ، کافی است مقداری نرم کننده یا سرم دوفاز اسپری کنید.

حتماً از محصولی استفاده کنید که عاری از الکل باشد زیرا الکل حتی بیشتر موهای شما را خشک می کند.

بعد از شستشوی مو سر، حالت دهنده های مو را محدود کنید

استفاده بیش از حد از محصولات آرایش مو مانند تافت مو ، موس ، ژل و غیره روی موهای خود خودداری کنید زیرا تمایل به ایجاد مو و پوست سر شما دارند ، منافذ پوست شما را مسدود کرده و در نهایت منجر به ریزش مو می شوند.

زمان شستشوی مو سر خود را کوتاه کنید

سعی کنید هرچه سریعتر از دوش استفاده کنید و بیرون بروید زیرا هرچه موهای شما مرطوب تر می شود ، در این حالت شکننده تر خواهد بود.

من مطمئن هستم که برخی از این نکات برایتان تعجب آور بود. اما فقط آنها را امتحان کنید و به شما اطمینان می دهم ، در هر زمان نتیجه مثبت آن را خواهید دید.

پاسخ به برخی از سوالات شما پیرامون شستشوی مو سر

آیا شانه کردن موها زیر دوش اشکالی ندارد؟

بله ، در واقع ایده بسیار خوبی است که موهای خود را در دوش شانه کنید، پس از اینکه مرطوب کننده را اعمال کردید زیرا خشکی و زیرش مو را کاهش میدهد.

چند بار باید از نرم کننده استفاده کنم؟

شما باید هر بار که موهایتان را میشویید، از نرم کننده ها استفاده کنید، که باید حدود 2 یا 3 بار در هفته باشد.

چگونه می توانم وز شدن موهای خود بعد از دوش گرفتن خودداری کنم؟

می توانید بعد از دوش گرفتن موهای خود را با یک حوله میکروفیبر خشک کنید و از استفاده از اسپری های دوفاز و نرم کننده استفاده کنید.

آیا ریزش زیاد مو در حمام طبیعی است ؟

طبیعی است که در روز 50 تا 100 رشته مو از دست بدهید. این تعداد ممکن است وقتی شما موهای خود را شسته اید بیشتر شود. وقتی باید نگران باشید که این ریزش بیشتر و بیشتر میشود ، یا احساس میکنید موهایتان نازک شده اند ، یا وقتی می توانید پوست سر خود را روی قسمت های خاصی از سر خود ببینید.

دیدگاهتان را بنویسید